Kikapcsolódás, vitalizálás vár, amivel könnyebbé válnak a napi teendők, alakod és tartásod jobbá válik és nyugodtabban nézel szembe a napi kihívásokkal is. A pilates mozgáselemeinek és a víz jótékony hatásainak találkozásából született az Aqua Pilates.
Az Aqua Pilates órákon kellemes háttérzene mellett lassú, jól megalkotott, kontrollált mozdulatokkal „tornázunk” a meleg vízben, ahol erősítő és nyújtó – vagy mindkettő egyszerre – gyakorlatokat végezve. Tesszük ezt eszközökkel, vagy anélkül. Ilyen eszköz például az egyszerű vízi nudli, a habszivacsból készült kézi súlyzó formájú ellenállás, vagy éppen a pilates gumilabda. Úszás tudás nem szükséges, a vízmélység 120 cm.
Az órákat a vízben félig, vagy teljesen lebegve néhány perces relaxációval zárjuk.
Éld át a teljes tesi-lelki felfrissülés különleges élményét, amit a hangtálas vízi relaxáció ad Neked. A vizet segítségül hívva, még hatékonyabban jutnak a testünkbe a tibeti hangtálak vagy kristálytálak rezgései.
A gyakorlatban ez úgy működik, hogy kényelmesen lebegsz a vízen, körülötted egy vagy több hangtál, amellyel a hangterapeuta dolgozik.
A rezgéseket ebben az esetben nem a levegő, hanem a víz közvetíti.
Igazi luxus élményben lehet részed, ahol testileg- lelkileg megújulva szállhatsz majd ki a medencéből.
A Hidroterápiás Rehabilitációs Gimnasztika vízi mozgásfejlesztő foglalkozás, mely a víz különleges tulajdonságait kihasználva segíti a gyermekek fejlődését.
Nem úszásoktatás, de segítségével a későbbiekben könnyebben elsajátíthatók az úszó mozgások is.
A HRG kalandpark a medencében, ahol egymásra épülő feladatsorok formájában, a tudatosan felépített terápián, élményeken keresztül fejlődhet gyermeked.
A mozgáson kívül hatással van egyéb készségekre is. Javul a figyelem, együttműködő készség, kapcsolatteremtés. Langyos vízben, rengeteg eszközzel, változatos feladatokon keresztül szereznek tapasztalatot a gyerekek. A vízben való mozgás közben teljesen más ingerek érik testünket, máshogy észleljük környezetünket, melyre máshogyan kell reagálnunk, mint szilárd talajon, ezért a HRG terápia új oldalról támogatja a fejlődést.
Foglalkozásunkat olyan gyermekeknek javasoljuk, akik korábban még nem vettek részt úszásoktatásban, de céljuk az úszás megtanulása.
Szükséges felszerelés:
Ebben a csoportban melegvizű medencében, kis létszám mellett játékos formában ismerkednek meg a gyerekek az úszásoktatás során használatos eszközökkel. Megtanulják az úszás alapokat (merülés, lebegés, siklás). Úszóiskolánk autómatikusan átveszi úszásoktatásra az innen kinövő kis úszóbajnokokat.
A szülő aktív részvételével (szülő is a vízbe megy), játékos formában barátkozunk a vízzel, a mozgással. Csoportjainkba 2 éves kortól várjuk a gyerekeket.
Megismerkedünk a „nagy vízzel” (különálló, meleg vizű medencében), az úszásoktatás során használatos eszközökkel.
Szükséges felszerelés: (gyermeknek és szülőnek)
A foglalkozás célja játékokon, énekeken keresztül az úszást előkészítő, megalapozó mozdulatok, légzés technika elsajátítása, és a bátorság megszerzése.
Éld át gyermekeddel a fantasztikus közös élményt, amit a babaúszás adhat. A vízben való közös játék segíti babád testi , szellemi fejlődédét, hozzájárul egészségéhez és megalapozza úszás tanulását.
A csecsemőknek a vízben könnyebbé válik a mozgás, a szárazföldön még korlátozott mozgáspályákat, itt könnyedén használják. A víz segíti a szervrendszerek, tüdő, keringés fejlődését. A csoportos foglalkozás segíti a szocializálódást, erősíti az immunrendszert.
Három hónapos kortól ajánljuk, de bármekkora is a babád, vagy már nem is baba igazán, akkor sincs késő elkezdeni a víz megszerettetését. A foglalkozások anyaga mindig igazodik a babák, gyerekek korához, tudásához, sőt alacsony csoportlétszám miatt még a személyiségéhez is.
Szükséges felszerelés:
Szülőknek:
Babáknak:
Water + Shiatsu = Watsu
A Watsu megalkotója az amerikai Harold Dull Shiatsu terapeuta (pontnyomásokon alapuló energia harmonizáló tradicionális japán gyógymód) a 80-as évek elején terápiás munkája során megfigyelte, hogy a meleg vízben végzett kimozgatások a Shiatsu gyógyászat elemeivel együtt alkalmazva megsokszorozzák a kezelések hatékonyságát.
A kezelés testmeleg (34-36 fokos) vízben történik. A terapeuta a légzéseddel összehangoltan ringat, miközben finoman megnyújtja és átmasszírozza izmaidat, kimozgatja a gerincedet és az ízületeidet. A lágyan egymásba folyó mozdulatok képesek a testedet annyira ellazítani, ahogy más szárazföldi technikákkal ez nem lehetséges.
„A meleg víz ideális közeg a test felszabadítására.
Valaki a karjában tartva lebegtet a vízben, amely gyengéden megemel minden alkalommal amikor lélegzetet veszel, melege átjárja és elolvasztja testedben a feszültséget. Az ellazultság egyre mélyebb szintjére sodródsz, amint tested kinyújtóztatva egyre szabadabbá válik. Olyan tudatállapotokba vagy képes így áramlani, amelyekhez a benned eltárolódott traumák vagy feszültségek egyébként nem engednek hozzáférést. A Létezés egy olyan szintjére folysz el, ahol mély boldogság, béke és teljesség vár, ahol a feszültségek és traumák okai már nem uralkodhatnak feletted. Ez a Watsu.“
/Harold Dull/
A víz egy nagyon erős információs közeg. Az emberi test 70 %-a víz, ami átveszi a körülötte lévő rezgéseket. Nem mindegy, hogy bánunk a bennünk lévő vízzel…
Hogyan hat a testre?
A víz felhajtóerejének köszönhetően a test felszabadul a gravitáció alól, ezáltal megszűnik az izmok feszültsége. Gerinced mentesül a terhelés alól, csigolyáid szabadon mozoghatnak. Így olyan mozgatások, csavarások is lehetővé válnak, amik szárazföldön elképzelhetetlenek.
A kezelés közben alkalmazott nyújtások nemcsak az izmokra hatnak jótékonyan, hanem a meridiánok energiaáramlását is támogatják.
Hogyan hat az idegrendszerre?
A víz folyamatos áramlása a bőrön, és a lágy, hullámzó mozdulatok rendkívül nyugtató hatással vannak az idegrendszerre.
A Watsu harmonizálja a vegetatív idegrendszert, egyensúlyba kerül a szimpatikus és paraszimpatikus működés, lassul a pulzus és a légzés.
Intenzíven oldja a stresszes állapotokat, hatására javul az alvás minősége.
Idegrendszerünk a szárazföldön jelentős mértékben koncentrál izmaink működésére, a súlytalanság állapotában lebegve viszont mentesül e feladat alól, mivel izomrendszerünk nincs terhelésnek kitéve. Ilyenkor hatalmas energiák szabadulnak fel, amelyek a szervezet öngyógyító folyamataira fordítódhatnak.
Hogyan hat a lélekre?
A kezelés során a terapeuta elvárások nélkül, osztatlan figyelemmel fordul feléd, ezáltal rövid időn belül kialakul egy mély bizalmi kapcsolat.
Van akinek az már önmagában is egy hatalmas élmény, hogy valaki ilyen minőségben van jelen. Ez az állapot felszínre hozhat kisgyermekkori, vagy akár magzati emlékeket is.
Mivel a víz hőmérséklete nagyjából azonos a testedével, úgy érzékelheted, hogy megszűnnek a határaid, eggyé válsz a vízzel, ami rendkívüli szabadságélményt ad.
Testünkkel együtt elménk is felszabadul, álom és ébrenlét határán egy mélyen relaxált állapotba kerülünk, ahol eltűnik a külvilág, és már csak befelé figyelünk.
Kinek ajánlott?
Általános relaxáló, stresszoldó hatása mellett hatékonyan alkalmazható különféle gerincbetegségek vagy más mozgásszervi problémák esetében, pszichés, vagy idegrendszeri megbetegedések, depresszió kezelésére, vagy víziszony leküzdésére is.
Különösen ajánlott hiperaktív és figyelemhiányos gyermekeknek.
Kismamáknak kifejezetten segíti a szülésre való felkészülést, mivel ellazítja a medence- és gerinc környéki izmokat. Ezen kívül nagyban segíti a babával való egymásra hangolódást. A meleg vízben ringatózva az anya is átélheti azt a gondtalan lebegést, amit talán csak magzatként tapasztalt utoljára.
Kinek nem ajánlott?
A Watsu esetében is van néhány kivételes eset, amikor nem javasolt a kezelés. Ez általában olyan állapotokat jelent, amikor eleve nem ajánlott a meleg vízben tartózkodás. (pl. kezeletlen magas vérnyomás, egyes szívbetegségek, gyulladásos állapotok, láz, stb.)
Ezeken kívül kizáró okok még a súlyos epilepszia, a köhögési reflex hiánya, fertőzéses megbetegedések, vagy a nyílt sérülések.
Az Ai Chi egy meleg vízben végzett mozgásforma, ami mély légzéssel kísért lassú, koncentráltan végzett mozdulatsorokból áll.
Jun Konno alkotta meg 1990-ben a Tai Chi, a Chi Kung és a Watsu elemeinek ötvözésével.
Az álló helyzetből induló mozdulatsor egy kontrollált légzéssel kezdődik, majd a felső végtagok, a törzs, az alsó végtagok és végül az egész test fokozatos bevonásával teljesedik ki.
A gyakorlat közben a meridiánok mentén végzett nyújtások támogatják az energiaáramlást.
A szimmetrikus és keresztezett irányú nyújtások hozzájárulnak a mobilizáláshoz, az izületek mozgástartományának növeléséhez
A légzéssel összehangolt ismétlődő mozdulatok, a meditációs zene és a meleg víz elősegítik a nyugodt tudatosság állapotának elérését.
A meleg víz egész testre gyakorolt enyhe nyomása révén támogatja az izmok ellazulását, és nagyban segíti a relaxációt. Ezen hatása miatt stresszes életet élő embereknek kifejezetten ajánlott.
A vízben végzett mozgás nagyban csökkenti az izületekre ható terhelést, ezáltal azok számára is lehetővé teszi a rendszeres testmozgást, akiknek kímélni kell az izületeiket.
Az Ai Chi erősíti a törzs izmait, fejleszti a stabilitást, a mozgáskoordinációt és az egyensúlyt.
Gyakorlásához nem szükséges úszástudás.
Biztosan Te is gondoltál már arra, milyen jó lenne könnyűnek lenni, szárnyak nélkül repülni, vagy vízben könnyeden lebegni, súlytalanul létezni. A szabadság érzését megélni testben, lélekben egyaránt. Ezen érzések megéléséhez biztosít a melegvíz egy igazán jó közeget.
Amennyiben pihenésre, ellazulásra vágysz, vagy egy új élményre, adj esélyt magadnak a felhőtlenség megtapasztalására. Elég hozzá fürdőruha, minden mást mi adunk. Nincs szükség úszás tudásra, hiszen hanyattfekve a vízben, fej alatt párnával, láb alatt is megtámasztva eszközzel lebegni bárki képes.
Ez az esemény nem csupán egy lelki feltöltődéssel, hanem fizikai gyógyulásokkal is együtt jár, hiszen ami megkönnyíti a lelket, gyógyítja a testet.