Hunyady Emese, gyógypedagógus vagyok. Pedagógus dinasztiából származom, több generációra visszanyúló tanító, gyógypedagógus, zenetanár családból. Gyermekkoromat szüleim mellett a tanítványok között töltöttem. A falusi közösségben korán megtapasztaltam mit jelent az elfogadás, a segítségnyújtás, hogyan bánik a falu a „saját” fogyatékkal élőivel. Sokkal inkább közöttünk éltek ezek az emberek, a mai napig emlékszem némelyikükre, arcukra, mozdulataikra.
Ezekkel az értékekkel, indíttatással nem volt kérdés számomra, hogy folytatom a családi hagyományt és én is pedagógus pályát választok, ezen belül is a gyógypedagógia, a fogyatékkal élő gyermekekkel való foglalkozás érintett meg leginkább.
A Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanárképző főiskola elvégzése után egy óvodában helyezkedtem el gyógypedagógusként.
A Hidroterápiás Rehabilitációs Gimnasztika vízi mozgásfejlesztő foglalkozás, mely a víz különleges tulajdonságait kihasználva segíti a gyermekek fejlődését.
Nem úszásoktatás, de segítségével a későbbiekben könnyebben elsajátíthatók az úszó mozgások is.
A HRG kalandpark a medencében, ahol egymásra épülő feladatsorok formájában, a tudatosan felépített terápián, élményeken keresztül fejlődhet gyermeked.
A mozgáson kívül hatással van egyéb készségekre is. Javul a figyelem, együttműködő készség, kapcsolatteremtés. Langyos vízben, rengeteg eszközzel, változatos feladatokon keresztül szereznek tapasztalatot a gyerekek. A vízben való mozgás közben teljesen más ingerek érik testünket, máshogy észleljük környezetünket, melyre máshogyan kell reagálnunk, mint szilárd talajon, ezért a HRG terápia új oldalról támogatja a fejlődést.
Tervezett, mert minden gyermekre egyénileg, tünetre, problémára tervezett a torna.
Szenzoros, mert érzékszerveinkhez és azok működéséhez kapcsolódik, azokra van hatással.
Motoros, mert mozgáson keresztül hat az idegrendszerre.
Tréning, mert rendszeres és fokozatosságra épül.
A TSMT célja:
Az idegrendszeri éretlenség következtében kialakult tünetek csökkentése, a kéreg alatti és kérgi szabályozás kialakitása, az érési folyamatok beinditása.
A terápia menete
Állapotfelmérés és anamnézis felvételét követően gyermekre szabottan megirom a tornasort, amelyet betanitok a családnak. Ezt követően a tornát otthonukban végzik saját gyermekükkel a szülők heti 4-6 alkalommal. Kontroll vizsgálatok megbeszélés szerint, de nagyjából havonta történnek. A terápia hossza egyéni, fél évtől akár 2-3 évig is eltarthat.
A TSMT nagy jelentősége abban van, hogy gazdag feladattárral dolgozik, igy hatással van a mozgásra, kognitiv képességekre, viselkedésre, magatartásra egyaránt.